KONTAKTY

Podlahové studio Alfa
30100 Plzeň
tel: +420 608631799
napište nám
IČ 04154029

ZBOŽÍ V AKCI

naše cena 15 Kč

  


Palubková podlaha

Plovoucí podlahy Plzeň

Dřevěná palubková podlaha

Dřevěná palubková podlaha - je nejstarší způsob využití lignia (dřevěných materialů) jako podlahové krytiny. Využití je jasné, především v tradiční zástavbě, tzn. chaty, chalupy, domky, kde tato podlaha byla zvolena při výstavbě (první polovina minulého století) a obdobné. Tento způsob podlahové krytiny je konstrukčně nejsložitější, ale dokonale teplo-izolačně nejpřirozenější (použito je výhradně masivní nenapojované a nevrstvené dřevo). Palubka - podlahový vlys - montáž však probíhá na předem připravený rošt (konstrukce s příčnými dřevěnými nosníky, na které se pomocí sponek přichycují palubky). Rošt je zvolen takový, aby odpovídal tepelným nebo konstrukčním požadavkům - lze jej pod samotné palubky vyplnit izolační vatou nebo jiným tepelným izolantem. Zde najdete tepelný prostup a postup, jak lze spošítat tloušťku.

Dřevěná palubková podlaha se nejčastěji vyrábí v tloušťce od 19 a 24 mm, spoj je klasický "pero - drážka", rovnoměrný čep (3/3) zapadá do přesného rozporu vyfrezovaném na protikusu, přichycení v lepším případě sponkami, tradičnější je hřebík skrz čep, překrytý dalším prknem. Na spodní straně jsou mělké dlaby po celé délce zamezující kroucení dřeva a odvádějící vzduch v případě utěsnění.

Dřevěná palubková podlaha se v drtivé většině pokládá bez povrchové úpravy, je nutné jí nalakovat, použité laky stejně jako u dřevěné plovoucí podlahy jsou většinou PU (polyuretan) - v rámci dodržení tradic, lze samozřejmě použít oleje, vosky a další alternativní, či méně běžné způsoby, ale bohužel, je nutno přihlédnout k odolnosti (tvrdosti) jednotlivých dřevin. I zde je nutné dodržet diletační spáru (dřevo jako material je nachylný na teplotou a vlhkostí způsobenou roztažnost + ochrana proti přenosu kročejového hluku do stěn) minimální síla je 20 mm, ale závisí na konkrétním použití, celkové skladby podlahy a vlhkosti v místnosti. Izolace je jak je popsáno výše, je závislá na síle roštu. Rošt v tomto případě anuluje nutnost vyrovnání hrubé podlahy - rovina se přenáší až na vrchní stranu roštu. Mezi palubky a rošt je téměř NUTNO použít parozábranu.

Slovníček pojmů

Zateplení stropní konstrukce/vodorovná/horizontální izolace je látka, která špatně vede teplo, tzn. má nízkou tepelnou vodivost. Veličina, která umožňuje porovnání látek podle tepelné vodivosti, se nazývá součinitel tepelné vodivosti. Tepelné izolanty mají nízký součinitel tepelné vodivosti. Polyuretanový lak je známý svou mechanickou odolností, obsahem UV filtru a nenáročností při nanášení - většinou sametově jemná struktura.