KONTAKTY

Podlahové studio Alfa
30100 Plzeň
tel: +420 608631799
napište nám
IČ 04154029

ZBOŽÍ V AKCI

naše cena 15 Kč

  


Podlahy » Kantovka

Plovoucí podlahy Plzeň

Kantovka

Dřevěná prúmyslová mozaiková podlaha, neboli kantovka. Je konstrukcí ojedinělá celomasivní podlaha, která se pokládá podobně jako parkety. V tomto případě se do předem nanesené vrstvy lepidla na pevnou a rovnou podkladní podlahovou vyrovnávací vrstvu. Jsou to úzké lamely (např. o rozměru 160 mm délka x 10 mm šířka x 20 mm tloušťka), které se skládají do předem promyšlených obrazců (čtverec, obdélník). Jediné, co jednotlivé lamelky drží v celku je papírová lepící páska na povrchu, jež se při finální úpravě zbrousí při povrchové úpravě. Samotný vlysek může být realizován jak s perodrážkou (po celém obvodě), tak hladký (častější), tzv. na tupý spoj. Vzhledem k nutnosti lepení k podkladní (znivelované hrubé) podlaze a velikosti jednotlivých vlysů, není konstrukční spoj nutností. Lepidlo se nanáší zubovou stěrkou a podklad musí být absolutně rovný - povrch i přes finální broušení kopíruje jakoukoliv nerovnost podkladu.

Kantovka je vždy unikátní, nikdy nenajdete dvě stejné podlahy - díky jednotlivé ruční skladbě a rozdílnosti použitých dřevin (jinak vypadá dub odříznutý u jádra, jinak u středu). Pokládtka toto podlahy je velice pracná a náročná, avšak je to jedna z nejkrásnějších, nejzajímavějších a nejpříjemnějších podlahových krytin.

Kantovka se většinou vyrábí z tvrdých dřevin, k povrchové úpravě častěji využíváme oleje, vosky, impregnační nátěry a pod. Zde se předpokládá šetrné zacházení. Jedná se o specifický exklusivní způsob podlahové krytiny, nároky na zátěž tedy ustupují těm estetickým. Jinak lze samozřejmě aplikovat i jakýkoliv podlahový lak. Diletaci zde zajišťuje většinou korkový proužek osazený mezi svislé ohraničení prostoru a podlahu. Nejdůležitější a často opomíjenou podmínkou pro správnou funkci podlahy je nutnost vyrovnání hrubé podlahy na max. nerovnost 1-2 mm/m2 - toto je hlavní podmínka k dlouholetému užívání a bohužel v drtivé většině bytů i domků je toto nesplněno a je nutno dodatečně řešit.

Slovníček pojmů

podkladní vrstva - je tvořena buď podkladním betonem nebo nosnou částí stropní konstrukce vyrovnávací vrstva - slouží k vyrovnání všech nerovností na podkladové vrstvě.