KONTAKTY

Podlahové studio Alfa
30100 Plzeň
tel: +420 608631799
napište nám
IČ 04154029

ZBOŽÍ V AKCI

naše cena 15 Kč

  


Podlahy » Parkety

Plovoucí podlahy Plzeň

Parkety

Parkety jsou od poloviny minulého století velice využívaným způsobem pokládky podlah, především v bytové, ale i veřejné zástavbě. Parketa je vkládána do flexibilní vrstvy lepidla nebo asfaltu a napojována do vzorců pomocí celoobvodové perodrážky (2x2). I zde platí pravidlo vyrovnání podkladové vrstvy - znivelování. Rozměry jsou různorodé (např. 21 / š. 50-65 / d. 200-500 mm - může se samozřejmě lišit), spoj je klasický "pero - drážka", čep (2x2 - š x v obvod) zapadá do přesného rozporu vyfrezovaném na protikusu.

Po pokládce je nutné parkety několikrát přebrousit a vhodným způsobem povrchově upravit. Parketa se v drtivé většině aplikuje bez povrchové úpravy, tzn. je nutné jí nalakovat. Použité laky jsou stejné jako u dřevěné plovoucí podlahy, jsouvětšinou z PU (polyuretanu) - v rámci dodržení tradic lze samozřejmě použít oleje, vosky a další alternativní či méně běžné způsoby, ale bohužel, je nutno přihlédnout k odolnosti (tvrdosti) jednotlivých dřevin použitých při výrobě parket. I zde je nutné dodržet diletační spáru. Dřevo jako material je nachylný na teplotou a vlhkostí způsobenou roztažnost + ochrana proti přenosu kročejového hluku do stěn. Minimální síla je 20 mm, ale závisí na konkrétním použití, celkové skladby podlahy a vlhkosti v místnosti. Parkety jsou oblíbené pro svou životnost a přirozený a nezaměnitelný vzhled s možností téměř neomezené fantazie při tvorbě vzorců pro pokládku.

Slovníček pojmů

Polyuretanový lak je známý svou mechanickou odolností, obsahem UV filtru a nenáročností při nanášení - většinou sametově jemná struktura